Co říká barva menstruační krve?

Co můžeš ze své menstruace vyčíst?

A co znamená, když v krvi najdeš sraženiny?

Barva menstruační krve

CO MŮŽEŠ VYČÍST Z MENSTRUAČNÍ KRVE?

 

Menstruační cyklus je pro mě úžasným kompasem v ženském světě a můžeme z něj vyčíst mnoho informací o svém těle a zdraví, i o své duši a sebepřijetí.

 

Dnes se podíváme na to, co nám říká barva a kvalita menstruační krve.

 

Červená krev

Zdravá menstruační krev bývá sytě, jasně a zářivě červená. Teče bez úsilí, s velmi malým množstvím sraženin a není cítit po rybině. 

 

Světle růžová krev

V úvodu menstruace se krev mísí s poševním hlenem a vypadá často růžově. Růžová menstruační krev je také v případě první menstruace, označované jako menarché.

Pokud tato barva přetrvává celý cyklus, může symbolizovat také nízkou hladinu estrogenu, nebo vysoké hladiny stresových hormonů (adrenalinu a kortizolu), které ovlivňují produkci estrogenu. Ukazovat může i na anémii nebo vyčerpání organismu.

 

Hnědá nebo tmavě červená krev

Objevuje se často na začátku, nebo konci menstruace. Hnědou barvu krev získává delším kontaktem se vzduchem (oxiduje) a při pomalejším odtoku z dělohy. 

Může však značit i možnou stagnaci krevního oběhu v děloze, nebo být známkou počínajícího těhotenství (implantační krvácení, které se objevuje v důsledku uhnízdění oplodněného vajíčka zrhuba 2 týdny po oplodnění a bývá buď růžové, nebo právě do hněda).

Pokud hnědavé špinění trvá dlouho před příchodem menstruace, může to být znak nízké hladiny progesteron, nebo poukazuje i na stažené svaly pánevního dna (krev pak pomaleji a hůře odchází z dělohy, může vést i ke sraženinám).

Poznámka: U žen po porodu je hnědá barva krve normální v období šestinedělí – očistky (lochie) postupně mění barvu z rudé přes hnědou, žlutou až k bílé. Pokud se silné krvácení objevuje i po několika prvních měsících po porodu, je třeba ihned navštívit lékaře.

 

Černá, tmavá krev

Někdy můžeme pozorovat krevní sraženiny (koagula), které jsou výsledkem nashromáždění krve v děloze (často po probuzení, nebo po delším sezení/ležení). 

Menstruační sraženiny jsou gelovité útvary složené ze sražené krve, děložní sliznice a tekuté krve, které se vylučují z dělohy během menstruace. Připomínají kousky ovoce, které můžete najít v džemu, a mají různou barvu od rudé po tmavě červenou až do černa.

Jejich přítomnost v menstruační krvi je normální ve dnech nejsilnější menstruace, v menším množství a pokud jsou drobné. Pokud však jejich velikost přesahuje velikost mince (cca 1cm) a je jich mnoho, je lepší konzultace s lékařem (může se jednat o adenomyózu, myomy, cysty, pohlavní nemoci nebo zánět v pánvi). Sraženiny se také často objevují u žen s anémií.

 

Šedá nebo oranžová (až žlutá) krev

Značí možnou infekci (pohlavně přenosné choroby) nebo nerovnováhu vaginálních bakterií a zánět.

 

SLEDUJ SVŮJ CYKLUS

Je normální, že se kvalita naší krve může měsíc od měsíce lišit, a proto je dobré sledovat, co se v těle děje během každého cyklu a dopřát mu to, co potřebuje, co se týče péče, stravy a životního stylu.

Barva menstruační krve - menstruační vložky

Chceš se o svém menstruačním cyklu a bezbolestné menstruaci dozvědět víc?

 

Přihlaš se na kurzy pro Menstruaci bez bolesti, nebo si dopřej individuální péči šitou na míru!