Co říká barva menstruační krve?

Co můžeš ze své menstruace vyčíst?

A co znamená, když v krvi najdeš sraženiny?

Barva menstruační krve

CO MŮŽEŠ VYČÍST Z MENSTRUAČNÍ KRVE?

 

Menstruační cyklus je pro mě úžasným kompasem v ženském světě a můžeme z něj vyčíst mnoho informací o svém těle a zdraví, i o své duši a sebepřijetí.

 

Dnes se podíváme na to, co nám říká barva a kvalita menstruační krve.

 

Červená krev

Zdravá menstruační krev bývá sytě, jasně a zářivě červená. Teče bez úsilí, s velmi malým množstvím sraženin a není cítit po rybině. 

 

Světle růžová krev

V úvodu menstruace se krev mísí s poševním hlenem a vypadá často růžově. Růžová menstruační krev je také v případě první menstruace, označované jako menarché.

Pokud tato barva přetrvává celý cyklus, může symbolizovat také nízkou hladinu estrogenu, nebo vysoké hladiny stresových hormonů (adrenalinu a kortizolu), které ovlivňují produkci estrogenu. Ukazovat může i na anémii nebo vyčerpání organismu.

Nízkou hladinu estrogenu může způsobovat i perimenopauza, menopauza a užívání hormonální antikoncepce bez estrogenů, jako je minipilulka nebo hormonální nitroděložní tělísko.

 

Hnědá nebo tmavě červená krev

Objevuje se často na začátku, nebo konci menstruace. Hnědou barvu krev získává delším kontaktem se vzduchem (oxiduje) a při pomalejším odtoku z dělohy. 

Může však značit i možnou stagnaci krevního oběhu v děloze, nebo být známkou počínajícího těhotenství (implantační krvácení, které se objevuje v důsledku uhnízdění oplodněného vajíčka zrhuba 2 týdny po oplodnění a bývá buď růžové, nebo právě do hněda).

Pokud hnědavé špinění trvá dlouho před příchodem menstruace, může to být znak nízké hladiny progesteronu, nebo poukazuje i na stažené svaly pánevního dna (krev pak pomaleji a hůře odchází z dělohy, může vést i ke sraženinám).

Poznámka: U žen po porodu je hnědá barva krve normální v období šestinedělí – očistky (lochie) postupně mění barvu z rudé přes hnědou, žlutou až k bílé. Pokud se silné krvácení objevuje i po několika prvních měsících po porodu, je třeba ihned navštívit lékaře.

 

Černá, tmavá krev

Někdy můžeme pozorovat krevní sraženiny (koagula), které jsou výsledkem nashromáždění krve v děloze (často po probuzení, nebo po delším sezení/ležení). 

Menstruační sraženiny jsou gelovité útvary složené ze sražené krve, děložní sliznice a tekuté krve, které se vylučují z dělohy během menstruace. Připomínají kousky ovoce, které můžete najít v džemu, a mají různou barvu od rudé po tmavě červenou až do černa.

Jejich přítomnost v menstruační krvi je normální ve dnech nejsilnější menstruace, v menším množství a pokud jsou drobné. Pokud však jejich velikost přesahuje velikost mince (cca 2 cm) a je jich mnoho, je lepší konzultace s lékařem (může se jednat o adenomyózu, myomy, cysty, pohlavní nemoci nebo zánět v pánvi). Sraženiny se také často objevují u žen s anémií, nebo při nástupu menopauzy.

Velké sraženiny se silnými bolestmi v podbřišku mohou značit i samovolný potrat.

 

Šedá nebo oranžová (až žlutá) krev

Značí možnou infekci (pohlavně přenosné choroby) nebo nerovnováhu vaginálních bakterií a zánět.

 

SLEDUJ SVŮJ CYKLUS

Je normální, že se kvalita naší krve může měsíc od měsíce lišit, a proto je dobré sledovat, co se v těle děje během každého cyklu a dopřát mu to, co potřebuje, co se týče péče, stravy a životního stylu.

Barva menstruační krve - menstruační vložky

Chceš se o svém menstruačním cyklu a bezbolestné menstruaci dozvědět víc?

 

Přihlaš se na kurzy pro Menstruaci bez bolesti, nebo si dopřej individuální péči šitou na míru!