Pánevní dno je velice důležitá oblast našeho těla, často opředená mnoha tajemstvími a tabu a příliš se o ní nemluví, což je velká škoda.
Nejprve trochu historie:
Školu pánevního dna u nás před deseti roky založila Renata Sahani Skálová, fyzioterapeutka s psychoterapeutickým vzděláním. Vytvořila ucelenou metodu, která obsahuje nejen tělesná cvičení, ale i práci s emocemi a energií. Absolvovala jsem její obsáhlý vzdělávací kurz a jako akreditovaná lektorka vedu celodenní kurzy, kratší semináře i pravidelné lekce správného aktivování, posilování i relaxace svalů pánevního dna. Učíme se celostnímu přístupu k ženskému zdraví, jak použitím bioenergetických cviků uvolnit psychiku a emoce uložené v těle, jak se správně prováděným cvičením zbavit bolesti. Víte například, že stav pánevního dna souvisí se stavem chodidel a páteře? Víte, že čas věnovaný cvičení může být příjemným prožitkem a prohloubíte jím vztah ke svému tělu?
Funkce pánevního dna
Pánevní dno je soubor svalových vrstev na dně pánve, kde se jako síť rozpíná v oblasti mezi kostrčí, stydkou sponou a sedacími hrboly, nese tíhu orgánů v pánvi (močový měchýř, tlusté střevo, děloha, vaječníky). Slouží také jako dýchací sval, ne nadarmo se mu také říká pánevní bránice (diaphragma pelvic). Je to součást hlubokého stabilizačního systému, důležitá i pro postavení těla a stabilitu.
U žen má velký význam pro správnou funkci ženských orgánů a jeho stav ovlivňuje otěhotnění. Po těhotenství a porodu je jeho funkce často narušena a je třeba s ním pracovat, aby se nezhoršila kvalita života ženy. S tzv. povoleným pánevním dnem nejvíce spojujeme inkontinenci. Po přechodu mohou na jeho oslabení působit hormonální změny.
Kvalita pánevního dna souvisí i se stavem pánve, kříže a beder, jeho stav se promítá též do chodidel a krční páteře. Povolené pánevní dno může souviset s povolenou klenbou na noze, bolestmi v oblasti krku a hlavy.
Zhruba třetina žen však řeší naopak pánevní dno stažené, což může způsobovat například bolesti v oblasti pánve, kříže a kostrče, menstruační bolesti, nebo funkční neplodnost.
Z psychosomatického pohledu má funkci tzv. emočního barometru. Ukládají se zde především vztahové emoce, potlačený vztek a agrese, hluboký smutek, pocity studu, viny, přijetí ženskosti a ženské role, vitalita.
Nechtěnému předcházejme
Především inkontinence, bezděčný únik moči, je se zvyšujícím se věkem stále aktuálnější. Může se přidat pokles dělohy, prolaps močového měchýře (tzv. cystokéla). Tato témata jsou však stále tabuizována nebo podceňována, ženy se o svých problémech stydí mluvit, lékaře navštíví, až když je chirurgický zákrok nezbytný.
Víte, že se operaci můžeme vyhnout správným cvičením a vědomou prací s pánevním dnem?
Problémy, které trápí právě nás, trápí spoustu žen, se kterými můžeme bez ostychu své starosti sdílet a také nalézat řešení. Po přechodu nepřestáváme být ženou a není třeba si myslet, že ženské orgány už nepotřebujeme.
Možná jsme letáček s cviky na inkontinenci našly v čekárně u lékaře nebo na internetu, ale pro správné a efektivní cvičení je nezbytná konzultace s vyškoleným odborníkem, je třeba znát všechny souvislosti i vliv emocí na pánevní dno.
Jak začít?
Rozhodně musíme zapomenout na dříve populární radu zadržovat močení. V tom případě se jen naruší vylučovací reflex, pánevní dno se správně nezapojí; totéž platí i pro tzv. vtahování špagetky a podobné „rady“.
Nejdůležitější vrstva pánevního dna vede mezi kostrčí a stydkou sponou.
Cvičení:
Položíme se na záda, pokrčíme nohy, necháme je na šířku boků, pro efektivnější cvičení můžeme lehce vtočit špičky směrem k sobě. Zaměříme se na tělo, především na oblast pánve, kterou pomocí prohloubeného dechu oživíme. Pokračujeme podsazováním pánve s výdechem, s nádechem pánev uvolníme. Cvičíme do maxima svých možností. Jemnými pohyby o podložku masírujeme dolní část páteře až ke kostrči. Rozsah pohybu zmenšujeme, až se dostaneme na deset procent původní velikosti pohybu, pánev by se už neměla pohybovat, my si však stále udržujeme pocit houpavého pohybu v minimální formě. Nestahujeme hýžďové ani břišní svaly, pohyb se snažíme oživit ve svalech na dně pánve, nezapomínáme na pocit, že chceme kostrč jemně přitáhnout nahoru ke stydké sponě. Uvolníme se. Vnímáme zapojení svalů pánevního dna.
Další užitečné cviky se můžete naučit třeba na mých KURZECH.
Mezitím si můžete dnešní cvičení doplnit snahou „poslat svůj dech“ až dolů do podbřišku (do kalhotek) a pánevní dno můžete oživovat pohybem (účinné je zvláště tzv. balanční cvičení).