Na jaro 2020 chystám kurzy ve spolupráci s novým salonem pro ženy – Bambha, ve kterém si můžete užít blahodárnou ženskou péči a bylinnou napářku. A právě napářka bude krásným a luxusním bonusem ke kurzu 🙂

Abyste věděly, na co se můžete těšit a benefity, které ženská napářka přináší, sdílím článek přímo od salonu Bambha.

Ženská bylinná napářka v salónu Bambha – Yoni Steaming Spa

Jako v mnoha jiných oblastech i v případě ženské bylinné napářky (yoni steaming, v- steaming, vaginální napařování apod.) se vracíme k moudrosti, kterou mnohé tradiční kultury už dávno znají a považují za běžnou součást péče o ženské tělo. Ačkoliv v posledních letech u nás tuto ozdravnou proceduru znovu objevujeme, není o nic více módním výstřelkem než třeba takové saunování.

Jak funguje ženská bylinná napářka

Provedení napářky je jednoduché. Jde o proces, během nějž žena sedí nad nádobou s bylinným odvarem a po určitou dobu nechává páru stoupat ke svým intimním partiím. Tím dochází k prohřívání ženských orgánů a zvýšenému prokrvení tkáně vnější části vaginy.
Účinné látky z použitých bylin pronikají skrze póry a jsou krví dopravovány do vnitřního reprodukčního systému včetně dělohy, kde podporují její přirozenou samočisticí funkci. Díky tomu se děloha účinně zbavuje nánosů na sliznici, které z nějakého důvodu neodešly
během předchozích menstruací. Tyto nánosy mohou způsobovat celou řadu problémů jako je PMS, silné menstruační křeče a zvýšená únava.
Napářku se doporučuje provádět před menstruací a po ní, nebo v případě konkrétních potíží dle potřeby. Než žena s napářkou začne, je třeba se seznámit s kontraindikacemi, mezi něž patří například krvácení, nebo období celého těhotenství před dosažením termínu. Pokud si žena přeje napařování používat nejen jako formu relaxace, ale pro podporu léčby gynekologických potíží, je vhodné se poradit s lékařem, který napářku zná a chápe, jakým způsobem funguje.
Pravidelné napařování je pro ženy dobrým způsobem, jak dodat tělu teplo a pečovat o reprodukční soustavu. Mimo pocitu svěžesti, hluboké relaxace a přílivu nové energie může napářka přinést například harmonizaci menstruačního cyklu, podpořit plodnost, pročistit a pomoci uvolnit potlačené emoce. Mnohé ženy rovněž mluví o zvýšení libida a prožitku během milování, povzbuzení kreativity a celkově větším napojení na vlastní ženství. Jde tedy o blahodárnou proceduru prospívající ženskému tělu i duši.

Návrat napářky do moderní doby

Zmínky o ženské parní lázni můžeme najít v mnoha kulturách po celém světě. Od Aztéků a Mayů, přes starověký Řím a Egypt, až po Asii a Indonésii, kde je dodnes rozšířena nejvíce.
V korejských nemocnicích například slouží jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny děložního čípku. V mexické tradici zase tvoří běžnou součást poporodní péče. O využití na našem území vypovídá záznam v knize z roku 1517, takže ani u nás není zdaleka novinkou.
V dnešní době se ženská bylinná napářka znovu těší rostoucí popularitě, a to navzdory tvrzením některých západních lékařů, že neexistuje důkaz o její prospěšnosti. Absence odborných studií ovšem nemá pro mnoho žen ve světle tisícileté pozitivní zkušenosti přílišnou váhu. Tím spíš, že není nic jednoduššího, než si její účinky vyzkoušet. Ostatně snad všechny známé propagátorky napářky, mezi něž patří třeba i herečka Gwyneth Paltrow, začaly o napářce veřejně mluvit poté, co pocítily její přínosy na vlastní kůži – nebo spíš na vlastní dělohu.
U nás vděčíme za osvětové aktivity mezi laickou i odbornou veřejností především Monice Valové, od níž i my čerpáme nejen cenné informace, ale také pracujeme s jejími bylinnými směsmi.

S čím může napářka pomoci

Ženská bylinná napářka může podpořit léčbu, nebo pomoci zmírnit celou řadu potíží,
například:
 Potíže s menstruací, bolesti, nadýmání
 Nepravidelný, příliš dlouhý, nebo příliš krátký cyklus, absence menstruace
 Špinění, nebo naopak příliš silné menstruační krvácení
 Ošetření jizev v oblasti malé pánve
 Ošetření hemoroidů
 Podpoření plodnosti
 Zvýšení libida
 Zmírnění projevů menopauzy
 Stres, potíže s usínáním
 Pomoc při terapii cyst, myomů, prolapsu dělohy a endometriozy

Napomáhá rychlejšímu poporodnímu hojení a dodání tepla ztraceného během porodu.
V termínu lze také napářku využít k podpoře hladkého průběhu porodu díky prohřátí a uvolnění tkání; osvědčila se mnohým porodním asistentkám, a i v České republice už ji do nabídky svých služeb zařazují některé porodnice.

Kde si lze napářku dopřát

Napářku si může žena vychutnat v pohodlí domova, nebo navštívit lázně, které se na tuto proceduru specializují. V půlce listopadu 2019 u nás otevřel první salón tohoto druhu, Bambha – Yoni Steaming Spa. Sídlí v pražských Nuslích v klidném, čistě ženském prostředí a
obsluhu zde zajišťují kvalitně proškolené poskytovatelky napářky, díky čemuž je procedura bezpečná.
Za zrodem Bambhy stojí tři zakladatelky, které si vyzkoušely blahodárný vliv napářky na vlastní kůži, a rozhodly se tuto proceduru začít zprostředkovávat dalším ženám. Vytvořily prostor, kde se vzduchem nese vůně bylin, na pozadí zní relaxační hudba a ženy sem
přicházejí, aby si dopřály vědomý čas jen samy pro sebe a nechaly se hýčkat a opečovávat.
Jádro nabídky služeb tvoří samozřejmě intimní bylinná napářka, kterou si klientky mohou užít buď zcela o samotě (individuální napářka), nebo ve společnosti dalších žen (sdílená napářka).

Kompromisem je pak potkávací napářka, kdy je žena v jednotlivých částech procedury sama, ale současně jsou ve stejnou dobu v prostoru salónu i další ženy, absolvující jinou část procedury. Salón využívá speciální napařovací sukně, které klientkám zajišťují pohodlí a diskrétnost. Ženy tedy nemusejí mít obavy, že by se v přítomnosti ostatních styděly.
Mimo napářky najdete v nabídce Bambhy různé semináře, workshopy a další tematická setkání. Také si přímo v salónu můžete zakoupit potřeby pro domácí napařování.

Jak samotná návštěva salónu probíhá

Na zvolenou proceduru je třeba se předem objednat. Před návštěvou žena obdrží e-mail s podrobnými instrukcemi a je seznámena s kontraindikacemi. Pokud se kontraindikace u ženy vyskytují, lze počkat, až pominou, nebo v některých případech společně s lékařkou
Martinou Kykalovou, která se salónem spolupracuje, vytvořit individuální plán a například využít napářku jako podpůrnou terapii pro léčbu gynekologických potíží.
Po příchodu do salónu si žena vybere bylinnou směs, a zatímco se byliny vaří, jde se převléknout do napařovací sukně. Poté, co odvar zchladne na příjemnou teplotu, začíná vlastní napařování. Na závěr se žena přesouvá na lehátko v relaxační zóně, kde může nechat
efekt napářky v klidu doznít.
V průběhu celé návštěvy je ženě k dispozici obsluha salónu. Může se na ni kdykoliv obrátit s otázkami, žádostí o radu, nejistotou ohledně pocitů či průvodních jevů napařování, nebo když si chce jen tak popovídat. Cílem salónu je, aby se při jeho návštěvě žena cítila jako
královna, odpočinula si a načerpala novou sílu.

Pokud se chcete dozvědět více o salónu Bambha – Yoni Steaming Spa, nebo vás láká možnost
si napářku vyzkoušet, navštivte webovou stránku: www.bambha.cz.